Blog
Jak przebiega leczenie ortodontyczne zgryzu?
Wiele osób zastanawia się, jak przebiega proces leczenia ortodontycznego. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać, że leczenie ortodontyczne może być komfortowe i skuteczne. Zapraszamy do lektury!
Zdejmowanie aparatu ortodontycznego – jak przebiega?
Zdejmowanie aparatu ortodontycznego to moment, na który z niecierpliwością czekają wszyscy pacjenci. To wielki krok do osiągnięcia wymarzonego, pięknego uśmiechu. Warto dowiedzieć się, jak przebiega ten proces i jakie są jego etapy, aby być przygotowanym na ten ważny dzień.
Jak wybrać dobrego ortodontę?
Wybór dobrego ortodonty to niezwykle ważne zadanie dla każdego, kto planuje poprawić swoje zdrowie i wygląd jamy ustnej. Decyzja ta może wpłynąć na cały proces leczenia i ostateczny wynik. Ale jak wybrać specjalistę, któremu można zaufać i który będzie dla nas najlepszy? Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne zajmuje się korekcją nieprawidłowości zgryzu i położenia zębów. Stosowane jest w celu poprawy wyglądu, funkcji i zdrowia jamy ustnej u pacjentów w różnym wieku, od dzieci do dorosłych.
Aparat po trzydziestce. Czy to ma sens?
W teorii przyjmuje się, że im szybciej rozpocznie się leczenie ortodontyczne, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że w gabinetach ortodontycznych najczęściej spotkać można dzieci i młodzież. Jednak w obecnej praktyce medycznej, wiek pacjenta nie ma aż tak dużego znaczenia.
Czy w ciąży można poddać się leczeniu ortodontycznemu?
Leczenie ortodontyczne służy przede wszystkim leczeniu wad zgryzu i poprawie ustawienia zębów. Wiele kobiet, będąc w ciąży i chcąc wykorzystać czas, gdy przebywają w domu, chciałoby zadbać o własne zdrowie, w tym o korektę problemów ze zgryzem i ładny uśmiech.
Aparat retencyjny, czyli jak utrwalić efekty leczenia ortodontycznego
Aparat ortodontyczny nosi się często od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu, konieczne jest jednak zastosowanie dodatkowego aparatu retencyjnego.
Jak zbudowane są stałe aparaty ortodontyczne?
Stałe aparaty ortodontyczne przykleja się do zębów specjalnym klejem na cały okres leczenia. Dostępnych jest kilka rodzajów tego typu aparatów, a wybór konkretnego modelu uzależniony jest m.in. od wady zgryzu i wieku pacjenta. Wszystkie typy aparatów stałych mają jednak pewne typowe elementy. Poznasz ich budowę, czytając poniższy tekst.
Co jeść z aparatem ortodontycznym?
Noszenie stałego aparatu ortodontycznego nie musi być wyrzeczeniem. Faktycznie istnieją grupy pokarmów, których należy unikać lub jeść je bardzo ostrożnie, jednak nie można wykluczać z diety zbyt wielu produktów. Dieta zawsze powinna być urozmaicona, więc wykluczone pokarmy należy zastąpić innymi. Sprawdź, co można jeść z aparatem ortodontycznym.
Co wspólnego ma ortodoncja z fizjoterapią?
Krzywy zgryz to nie tylko defekt estetyczny, ale często poważny problem zdrowotny. Szczególnie przykre są dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. Tym właśnie najczęściej zajmuje się fizjoterapia stomatologiczna. Optymalne efekty terapeutyczne osiągane są poprzez połączenie działań ortodontów i fizjoterapeutów.